Načítám
 • Banner
  Věděli jste, že...

  ... v lomu Benátky u Litomyšle těžíme kvalitní opuku, ze které vyrábíme ve středisku v Cerekvici nad Loučnou široký sortiment kamenných výrobků. Barevná škála Benátské opuky je velmi rozmanitá. Od žluté, výrazně oranžové barvy, přes okrovou, hnědou až po šedou.

  banner_button

O opukovém kameni a jeho zpracování

Vítám vás na stránkách společnosti PROFISTAV Litomyšl, a.s., která provozuje kamenolom na těžbu opuky v Benátkách u Litomyšle. Naše společnost se zabývá těžbou a dobýváním surovin z povrchových lomů prakticky od počátku jejího založení. V minulosti jsme provozovaly písník Horky v lokalitě Bohuňovice u Litomyšle, kde však již byla těžba opuky ukončena z důvodu vyčerpání ložiska. V roce 2002 se podařilo naší společnosti získat po několik desetiletí nevyužívaný kamenolom v Benátkách a po několika měsících byla obnovena těžba opuky. Zdejší opuka byla v minulém století vyhlášená pro svou vysokou pevnost, strukturální stabilitu, odolnost povětrnostním vlivům a barevnou rozmanitost. V blízkém okolí stojí dodnes mnoho staveb zbudovaných ze zdejšího opukového kamene.

 

Co je Benátská opuka? Opuka je hojně používaná usazená hornina, druh slínovce. Je tvořená jílovitými a prachovými částicemi, vápencovou složkou a jehlicemi mořských hub, spongiemi. Množství spongií určuje pevnost a trvanlivost opukového kamene. Barevná škála Benátské opuky je velmi rozmanitá. Od žluté, výrazně oranžové barvy, přes okrovou, hnědou až po šedou. Opuka se stala v dávné minulosti oblíbeným stavební materiálem. K velkému rozmachu použití opuky jako stavebního materiálu došlo především v období románského slohu. A to především již díky výše zmíněným vlastnostem, ale i díky snadné opracovatelnosti. Ta vedla i k širokému využití v kamenosochařství.

 

V současném období, kdy je trh přehlcen produkty z betonu a různých dalších napodobenin kamene, dochází k návratu k přírodním materiálům a k širšímu využívání tradičních surovin jako je právě naše Benátská opuka. Dovolím si zdůraznit, že se jedná o materiál ve všech směrech zdravotně nezávadný, přírodní a splňující ta nejpřísnější kritéria použití jak v interiéru, tak v exteriéru. Při těžbě opuky a následném zpracování je postupováno dle přísných norem směřujících především k ochraně životního prostředí v dotčených lokalitách.

Těžba je prováděna povrchovým způsobem za použití těžké mechanizace pod dohledem pouze kvalifikovaných a zkušených zaměstnanců, kteří jsou zde samozřejmě i proto, aby vám dokázali kvalifikovaně zodpovědět vaše dotazy, pomoci vám při výběru vhodného produktu a doporučit nejvhodnější řešení vašeho projektu. Benátská opuka je zpracovávána a expedována ve dvou našich střediscích. Přímo v kamenolomu v Benátkách u Litomyšle si můžete prohlédnout, objednat nebo ihned zakoupit lámaný kámen a všechny výrobky, které se z něho následně v místě produkují. V Cerekvici nad Loučnou dále opuku zpracováváme řezáním na deskovinu nebo hranolovinu. I zde vám je personál plně k dispozici.

S vašimi případnými dotazy a požadavky nás prosím kontaktujte osobně na našich střediscích, pište na email nebo využijte telefonického kontaktu. Těšíme se na spolupráci s vámi.

 

Ivo Eliáš

Vedoucí provozu kamenolomu a zpracování kamene

 

Ceník opuky

V krátkosti

Dne 17.5. 2016 jsme aktualizovali ceník opukového kamene.

Publikováno: 17.05.2016

Dne 16.7. 2014 jsme aktualizovali ceník opukového kamene.

Publikováno: 17.07.2014
Vybrané reference

TIP: Roluj fotografie tažením posuvníku níže....

 • Klikněte pro zobrazení detailu referencí
 • ČSN EN ISO 14001:2005
 • ČSN EN ISO 9001:2009
 • ČSN OHSAS 18001:2008

 • Protokoly analýz a zkoušek:
 • Výsledky zkoušek dekoračního kamene
 • Rozbor vzorku písčitého spongil. vápence
 • Protokol ZL732
ONCZ.NET
Email: cerekvice@profistav.cz
Tel.: +420 606 622 542

Copyright 2018 © Opukový kámen Benátky u Litomyšle,a.s. | Tvorba WWW: Webpublicator
Zaslat poptávku